V Ružinove fašista vybaví

Martin “Brickfield” Patoprstý a Dalibor “Daor” Spišiak.

Pred necelými dvoma rokmi sa pokúsil dostať do parlamentu aj neonacista a bývalý líder futbalových výtržníkov Slovanu Bratislava, Martin Patoprstý. Po zverejnení detailov z jeho minulosti a najmä fotky, kde v spoločnosti ďalších fašistov hajluje vo vírivke, ho vedenie Slovenskej národnej strany stiahlo z kandidátky.

Patoprstý, medzi svojimi známy pod prezývkou Brickfield, pôsobí od roku 2014 ako komunálny poslanec mestskej časti Ružinov. V nadchádzajúcich župných voľbách kandiduje do zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja.

Takmer svätá trojica
Po odhalení v roku 2016 začal postupovať podľa štandardnej šablóny prichyteného fašistu a štylizoval sa do role obete systému. Na internet vypúšťal ubolené fotografie z nemocnice, kde skončil po kolapse a bagatelizoval svoju minulosť ako „pubertálne blbosti“.

Neskôr začal aktívne pracovať na svojej kampani. Ako poslanec, prípadne pod hlavičkou svojho občianskeho združenia Ružinov Pozitív, sa pustil do organizácie kultúrnych podujatí, upratovania smetí a natierania detských preliezačiek. Na sociálnu sieť pridal seriózny portrét v košeli a dojemný záber so svojou manželkou a detičkami.

Stále viac sa objavoval po boku ďalších, na pohľad serióznych kandidátov do župného zastupiteľstva, Maroša Mačuhu a Martina Chrena, bývalého člena SaS. Prvý menovaný zdieľa s Brickfieldom panický strach z utečencov a obľubu tzv. alternatívnych médií, druhý odišiel z funkcie štátneho tajomníka kvôli klientelizmu v kauze Hayekovci. Fašista, konšpirátor a libertarián, ktorému neprekáža zarábať na štáte, sa rozhodli spolupracovať pre lepší Ružinov.

Zľava: Martin Patoprstý, Maroš Mačuha, Martin Chren

Zľava: Martin Patoprstý, Maroš Mačuha, Martin Chren

Zákazky pre kamaráta
Patoprstý od Chrena čosi zjavne pochytil. Hoci tvrdí, že s ľudmi z minulosti už nemá nič spoločné, len pred niekoľkými týždňami nechal realizovať graffiti výzdobu ružinovského parku firme Wall Design, v ktorej pôsobí jeho kamarát a writer Dalibor „Daor“ Spišiak. Na realizáciu prispela grantom MČ Ružinov, kde Martin Patoprstý zastáva funkciu práve v grantovej komisii, ktorá projekty posudzuje a schvaľuje. Čerešničkou na torte je, že zároveň sedí aj v komisii na ochranu verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov.

Mestská časť Ružinov zaplatila grafiťákov, ktorí maľovali pre fašistov. Ich starý známy Patoprstý dohodil kšeft.

Na facebooku sa Patroprstý ďalej otvorene chváli ďalšou zákazkou prihratou kamarátovi: „chlapci z Wall Design (sa) vyhrali s dotáciou, čo som vybavil pre náš dom.“ Dokonca i OZ Ružinov Pozitív, ktoré sídli na poslancovej adrese, na svojom profile propaguje ďalšie graffiti od Wall Designu na stene paneláku slovami: „tuším sa s tým v Ružinove roztrhlo vrece.“ Aby nie, ak máte priateľa na správnom mieste.

Pre svoj dom “vybavil” dotáciu. A zákazku prihral opäť kamarátom.

Náhodou sa so zákazkami pre WallDesign roztrhlo vrece. Kým nebol fašista Martin Patoprstý poslancom, biznis išiel ťažšie.

Po zverejnení fotografie, na ktorých Martin Patoprstý hajluje priamo do objektívu, Daor zdieľa jeho ublíženecké výhovorky.

Adolf Will Come Back
Daor je asi najznámejším graffiti umelcom – alebo ak chcete writerom – na Slovensku. Tak ako Martin Patoprstý, pochádza tiež z Ružinova. V dobách, keď dnešný komunálny poslanec patril medzi lídrov nazi-chuligánky Ultras Slovan Pressburg (USP), Dalibor Spišiak sa aktívne podieľal na propagácii tejto skupiny.

Člen komisie školstva, kultúry a športu (so spustenými nohavicami) skáče s kumpánmi po starej Škodovke.

Maľoval graffiti s ultras tematikou, robil reklamu neonacistickému obchodu Andreja Vítka, House Of Fun, alebo predajni s chuligánskymi handrami Otadzbina na Trnavskom mýte. Keď sa musel futbalový klub ŠK Slovan presťahovať na štadión Interu, pretože ten vlastný im zbúrali, Daor ho vyzdobil graffiti v klubových farbách.

Jedna z reklám pre neonacistický obchod House Of Fun. Autorom je Daor.

Daorova práca pre Ultras Slovan.

Daorova práca pre dnes už neexistujúci obchod Otadzbina

Graffiti USP od Daora, s písmenom S štylizovaným do podoby, akú používali nacistické jednotky SS.

Ultras Slovan Pressburg od Daora.

Prepojenie medzi neonacistami a USP ukazuje aj druhý diel zo série graffiti videí Show Must Go On, kde sa objavuje asi päťminútová nesúvisiaca sekvencia s chuligánskymi bitkami a zábermi na slovanistický kotol. Vo videu SMGO 3 učinkujúci na záver chrómovými sprejmi pomaľujú donaha vyzlečeného Róma podozrivého z krádeže.

Záber z Graffiti videa Show Must Go On, na ktorom sa podieľal aj Daor.

Reklama na Daliborov biznis WallDesign v traileri graffiti videa SMGO4. Firma Wall Design, ktorá Daorovi zabezpečuje živobytie, nie je prezieravo písaná priamo na jeho osobu, ale v sekcii Kontakt môžeme nájsť Daliborove meno a telefónne číslo.

Pred niekoľkými rokmi prebiehal pod vtedajším Novým, dnes Mostom SNP, graffiti jam s tematikou Povstania. Pozvaný bol aj Dalibor, ktorý nezabudol k sediacemu veteránovi doplniť útočiacu nacistickú stíhačku s hákovým krížom, ktorá niesla označenie D-AOR.

Stíhačka s hákovým krížom a označením D-AOR.

Dlhodobá spolupráca s neonacistami a ich vzájomná blízkosť sa prejavuje aj na Daorovom grafickom prejave. Rád v tagoch používa hákové kríže, alebo písmená S štylizované do podoby používanej nacistickými jednotkami SS. V niekdajšom klube Dole na námestí SNP v Bratislave bolo možné donedáva vidieť Daorov tag „Adolf Will Come Back“, na ŽST Nové Mesto sa stále dá zhliadnuť tragikomický nápis „STOP THE EMIGRANTS!!!“.

Čo dodať.

Daorova islamofóbia.

24/7 namiesto 14/88
Fašisti o sebe radi hovoria, že sú alternatívou voči starým skorumpovaným politikom a všetky ich zdvihnuté pravice, tetovania a kamaráti sú vecou minulosti. Zároveň nás neustále presviedčajú o tom, že to nie je pravda.

Nejdeme na vás hystericky tlačiť, aby ste zajtra prišli k volebným urnám. To robia všetci. Nech už spravíte čokoľvek, oveľa dôležitejšie je pochopiť, že na lepšie životy nestačí raz za štyri roky hodiť lístok najmenšiemu hochštaplerovi. Toto nie sú boje, ktoré nám vyhrajú politici. Musíme sa spoločne snažiť viac – organizovať sa a vzdorovať.


poli na vybrali.sme.sk