Toxpack varujú pred nebezpečenstvom sprava

toxpack

Raz za čas sa oplatí oprášiť staré príslovia. Je možné ich modifikovať a prispôsobiť každej dobe. Street-core úderka Toxpack tentoraz siahla po klasickom anti-alibistickom „nič nevidím, nič nepočujem, nič nehovorím“, ktoré v punkovom svete pred vyše tridsiatimi rokmi preslávila prvá dlhohrajúca platňa britských hard-core pionierov Discharge s názvom Hear Nothing, See Nothing, Say Nothing.

V roku 2014 prichádza tento najlepší vývozný artikel z hlavného mesta (ako býva kapela mnohokrát označovaná) s nemeckou parafrázou „Nichts hören, sehen, sagen“. Je to názov videoklipovej hitovky z ich nového albumu Friss! To by však ešte nebol dôvod na to, aby sa klip objavil i na BlackBlogu. Dôvodom je však téma novej skladby. Toxpack, ktorí sa doteraz politike s gráciou vyhýbali, sa v texte ako aj v klipe ostro navážajú do neonacistov a ťažiskovým posolstvom je varovanie pred „nebezpečenstvom z pravej strany“.

Pravdupovediac, u kapely pochádzajúcej zo srdca európskeho alternatívneho a voľnomyšlienkárskeho prostredia – berlínskej štvrte Kreuzberg, ktorá sa navyše viackrát vyjadrila, že s náckami nechce mať nič spoločné a bez problémov hráva aj na antifašistických festivaloch, to zase nie je nič šokujúce. Zaujímavejší je v tomto prípade hosť, ktorého si k tomu Toxpack vybrali. Je ním Stephan Weidner, bývalý líder rockovej skupiny Böhse Onkelz, ktorej povesť v minulosti pošpinili obvinenia zo sympatií k nazi-skinheadom. Aj napriek tomu, že akékoľvek spojenie s ultra-pravicovou scénou Weidner neustále vehementne odmietal, mu na dlhé roky prischla nálepka „pravicového rockera“. Frustrácia z nepochopenia ho dokonca dotlačila k tomu, že v deväťdesiatych rokoch prestal na dlhší čas komunikovať s médiami.

Čo bolo, bolo. Teraz sú tu Toxpack, Weidner a BlackBlog a ich spoločný jasný antifašistický postoj! Celkom sympatický happyend, nie?


poli na vybrali.sme.sk