Tieň minulosti v Židovskom komunitnom múzeu

V Židovskom komunitnom múzeu môžte vidieť aj kúsok od Rembrandta van Rijn

Od 2. júna do 13. októbra máte možnosť navštíviť unikátnu výstavu výtvarných diel, ktoré boli počas obdobia slovenského štátu zhabané židovským obyvateľom Bratislavy. Expozícia sa koná v spolupráci so Slovenskou národnou galériou v Židovskom komunitnom múzeu na Heydukovej ulici.Špecifikum tejto výstavy spočíva hlavne v tom, že dáva ľuďom po prvýkrát možnosť prehliadnuť si vzácne arizované diela z majetku bratislavských Židov. Medzi najvýznamnejšie diela v zbierke patrí obraz významného holandského maliara a jedného z velikánov európskeho umenia, Rembrandta van Rijn. Mená bývalých majiteľov týchto umeleckých diel, tak ako aj ich osudy počas holokaustu, nie sú známe. “Prezentujeme pravdu o minulosti v záujme budúcnosti a verejnosti predstavujeme neznámu kapitolu holokaustu.” poznamenal Maroš Borský, riaditeľ židovského múzea.

Výstava Tieň minulosti bude doplnená aj o informácie o procese poštátňovania, evidencie a selekcie umeleckých predmetov, patriacich počas slovenského štátov Židom. Takisto máte možnosť zoznámiť sa s rozsiahlou publikáciou s komplexným zoznamom arizovaných diel, mincí a medailí.

“Chceli sme, aby táto publikácia poskytla čo najefektívnejší nástroj pre identifikáciu poštátnených umeleckých diel, ktoré boli v rokoch 1944 – 1945 predané na verejných dražbách a dodnes sú v obehu na trhu s umením, prípadne tvoria zbierkový fond našich galérií a múzeí.” komentovala kurátorka výstavy Jana Švantnerová.

Židovské komunitné centrum otvorilo svoje brány verejnosti po prvýkrát počas minulého leta. Tento rok ho môžete navštíviť od 2.6. 2013 do 13.10. 2013 okrem židovských sviatkov každý piatok 13:00 – 16:00 a v nedeľu 10:00 – 13:00.


poli na vybrali.sme.sk