Robte si s Cigánmi, čo len chcete: odkazuje polícia a súdy

Iste si pamätáte šikanovanie malých rómskych chlapcov policajtmi v roku 2009. Údajne pre napadnutie ženy ich na policajnej stanici nútili vyzliekať sa do naha, štvali na chlapcov služobné psy, nútili ich bozkávať a fackovať sa navzájom. Priznanie sa snažili príslušníci vynútiť aj tým, že jedného chlapca držali za nohy dolu hlavou z druhého poschodia stanice. Samozrejme im nadávali do cigánskej bandy …a točili si to všetko na mobil.

Po tom, ako video zverejnil denník Sme, bol odvolaný zástupca riaditeľa oddelenia a policajti sa dostali pred súd. Sudkyňa však nedávno zamietla použitie videa ako dôkazu v procese, vraj pre jeho nezákonné získanie. Nie je prípustná ani výpoveď svedkov o tom, čo videli na spomínanom zázname. V preklade to znamená, že proti policajtom, ktorí týrali malé deti, neexistujú na súde dôkazy. Mimochodom, odvolaný funkcionár je už rok na svojom pôvodnom mieste.

Legitimizácia násilia páchaného na Rómoch tak dosiahla novú úroveň a vysiela jasné signály o tolerancii takéhoto druhu správania. Ak môžu fízli beztrestne týrať malé deti na základe ich rasy, ak môžu desiatky kukláčov nabehnúť do rómskej osady a brutálne biť jej obyvateľov s vypnutou kamerou a s požehnaním inšpekcie ministerstva vnútra, nemusí dlho trvať, kým sa začnú pogromy namierené proti ľudom žijúcim v najväčšej biede na okraji spoločnosti. Sme pravdepodobne príliš malí Páni na to, aby sme dokázali zmeniť súčasný rasistický diskurz. No máme povinnosť všetkými prostriedkami zabrániť, aby sa začala hra, ktorá nekončí inak ako koncentračnými tábormi.


poli na vybrali.sme.sk