Koľko holokaustu je priveľa?

Mladí vedia o Slovenskom štáte a holokauste málo. To je výsledok prieskumu, ktorý sa na Slovensku konal v januári. Prečo to tak je? Autori prieskumu to prisudzujú hlavne nedostatočnému priestoru, ktorý je tejto téme venovaný na školách. To je zrejme do veľkej miery pravda, ale niet pochýb o tom, že jedným z hlavných dôvodov nevedomosti každej mladej generácie je jednoducho nezáujem. Nielen o holokaust a Slovenský štát, ale celkovo o históriu, politiku, či dianie v spoločnosti všeobecne. Téme holokaust sa dá totiž vyhnúť len veľmi ťažko.

Osobne mám pocit, ze neubehne týždeň, aby som nezachytil minimálne jeden článok v novinách, ktorý súvisí s holokaustom. Možno ich je aj viac, neviem. Už dlhšie totiž tieto články filtrujem. Nie preto, že by tá téma nebola zaujímavá, alebo že by som nejako bagatelizoval holokaust ako taký. Jednoducho sa nepotrebujem znova dozvedieť, že zomrelo šesť miliónov Židov a Mengele bol sadistický netvor.

Nekonečné povrchné omieľanie tejto témy prináša skôr negatíva, ako osvetu. Je to totiž cesta, ako znížiť vážnosť celej udalosti. Smrť miliónov ľudí sa takto dostáva na úroveň konštatovania, že na Kysuciach je v januári sneh. Ešte horšie je však zjednodušené vnímanie tak zložitej témy.

Nacizmus sa takto často redukuje iba na režim vraždiaci Židov. Treba si uvedomiť, že holokaust nie je to, čo robí nacizmus zlým. Holokaust robí nacizmus iba horším. Nacisti ako hnutie vzišli z ulice v 20. rokoch minulého storočia, aby sa v 30. rokoch dostali demokratickou cestou k moci a na prahu ďalšieho desaťročia rozpútali svetovú vojnu. Systematické vyhladzovanie začalo až počas vojny a bolo výsledkom celých dvoch dekád vzostupu nacistov a realizácie ich fašistickej politiky.

Práve ignorácia toho, čo predchádzalo holokaustu, z neho robí len príbehy jeho obetí, beštiálnych dozorcov a smutné štatistiky. A príčina? Chorobná nenávisť voči Židom. Bodka. Holokaust však nevznikol lusknutím prsta. Bola to dlhá cesta od pouličných bitkárov z SA až k plynovým komorám. A práve táto cesta je to, o čo by sme sa mali zaujímať ak nechceme, aby sa holokaust opakoval.


poli na vybrali.sme.sk