Antifašistické hliadky v Grécku a policajné represie

Vpravo: Nikolaos Michaloliakos, predseda Zlatého Úsvitu.

Vpravo: Nikolaos Michaloliakos, predseda Zlatého Úsvitu.

Grécka neonacistická strana Zlatý Úsvit si za posledné dva roky výrazne posilnila svoju pozíciu na tamojšej politickej scéne. Využíva pritom frustráciu a bezútešnú situáciu ľudí žijúcich v krajine, ktorá je sužovaná vysokým štátnym dlhom, vysokou nezamestnanosťou a kde z dôvodu ustavičných úsporných opatrení ľudia strácajú sociálne istoty. Klasickým znakom fašistických strán je stanovenie si nepriateľa, na ktorého následne zvaľujú vinu za všetky možné spoločenské problémy. Avšak nevraživosť voči určitej skupine ľudí fašistické strany neimplementujú do spoločnosti násilne, naopak hľadajú existujúce sociálne pnutia, ktorým dodávajú rasistický, xenofóbny, nacionálny, religiózny a politický rozmer. Stávajú sa teda nositeľom nenávistných nálad, nie ich tvorcom.

V časoch kríz je bežné, že ľudia za svoje problémy obviňujú menšiny, ktoré považujú za parazitické. Často ale úplne nezmyselne, keďže v mnohých prípadoch sú tieto minoritné skupiny obyvateľstva chudobnejšie ako samotná majorita. Miesto toho, aby boli kritický voči tvorcom ich problémov, šéfom a politikom, skĺzavajú k najjednoduchšiemu obviňovaniu najslabších častí spoločnosti. V československých podmienkach má majoritné obyvateľstvo najčastejšie v zuboch Rómov, v Grécku sú to imigranti.

Kedysi marginálna strana Zlatý Úsvit je dnes súčasťou parlamentu, keď v posledných voľbách získali približne 7 percent. Podľa prieskumov verejnej mienky má ich preferenčné číslo stúpajúcu tendenciu. Grécki neonacisti ponúkajú ľudom jednoduché riešenia zložitých problémov, ako to už býva zvykom neofašistických a neonacistických strán. Tak napríklad vysokú nezamestnanosť chcú vyriešiť vyhnaním imigrantov z Grécka a následným zamínovaním hraníc. Pre nás za vlasy pritiahnutá predstava však časti pauperizovaného gréckeho obyvateľstva nepríde až tak nereálna. Zlatý Úsvit je pritom v súčasnosti mediálne a politicky akceptovaná strana, ktorá navonok stráca nálepku neonacizmu. Členovia strany sa stali pravidelnými účastníkmi politických diskusií a respondentmi mediálnych ankiet, čo má za následok zlepšovanie ich obrazu v očiach verejnosti a stávajú sa relevantným partnerom spoločenskej diskusie.

Demonštrácia Zlatého Úsvitu v Aténach. Vpravo oficiálne logo strany nápadne pripomínajúce hákový kríž.

Demonštrácia Zlatého Úsvitu v Aténach. Vpravo oficiálne logo strany nápadne pripomínajúce hákový kríž.

Od zvolenia Zlatého Úsvitu do gréckeho parlamentu rapídne stúpol počet útokov na imigrantov. Od marca do konca septembra došlo v Grécku k vyše päťsto útokom nožom, ktoré boli namierené proti imigrantom, uviedol pre BBC Javied Aslam, ktorý vedie Asociáciu pracujúcich migrantov. Niet sa čo čudovať, že neonacisti môžu v uliciach gréckych miest napádať imigrantov, keď sa dlhodobo tešia otvorenej podpore polície. Podľa denníka To Vima volila až polovica gréckych policajtov práve neonacistov zo Zlatého Úsvitu.

Policajti v Grécku v niektorých prípadoch dokonca odmietajú riešiť trestné činy imigrantov a obete odkazujú na Zlatý Úsvit, ktorý rieši ich problémy ako inak násilne. Tým polícia priamo zapája väčšinové obyvateľstvo do fašistických zločinov a robí tak z nich spoluvinníkov, navyše legitimizuje postupy Zlatého Úsvit.

Počas septembra eskalovalo násilie neonacistov. Napadli Tanzánske komunitné centrum, obchody, ktoré nepatria Grékom, stánky na trhoviskách, ktoré prevádzkujú imigranti, dobodali dvoch ľudí, ktorí odchádzali z antirasistickej demonštrácie a mnoho ďalších príkladov. Takmer všetky tieto útoky ostali políciou nepovšimnuté, pri jednom útoku na trhovisku dokonca participoval okrem neonacistov zo Zlatého Úsvitu aj policajt.

Útokom musia takisto čeliť aj grécki anarchisti a antifašisti, ktorí sa rozhodli zakročiť proti neonacistickému násiliu a zriadili motocyklové hliadky. Od septembra začali nočnými ulicami Atén jazdiť desiatky antifašistov na motorkách, ktorí sa snažia zabrániť neonacistom v násilných akciách.

Zranenia jedného zo zadržaných a mučených antifašistov.

Zranenia jedného zo zadržaných a mučených antifašistov.

V nedeľu 30. septembra prišlo k stretu s neonacistami, po ktorom bol jeden z neonacistov hospitalizovaný. Polícia ihneď reagovala a napadla antifašistickú motohliadku so zámienkou, že antifašisti napádajú miestnych obyvateľov. Zatknutých bolo vyše 15 aktivistov. Tí boli následne prevezení na Generálne riaditeľstvo polície Attica, kde boli celú noc mučení a okrem toho policajti odovzdali adresy antifašistov neonacistom zo Zlatého Úsvitu. Antifašistov brutálne bili, hasili na nich cigarety, pálili ich zapaľovačmi, svietili im do očí laserom, nedovolili im spať a nútili ich byť nahý. Celé si to pri tom policajti nahrávali na video. Jedna z dvoch zadržaných aktivistiek bola dokonca sexuálne napadnutá policajtom a pri tom ako sa snažila brániť ju zbili. Mužov kopali do genitálií, jednému zlomili ruku, do ďalšieho strelili taserom. Týranie pokračovalo celú noc aj nasledujúci deň, keď zadržaným antifašistom nedovolili 19 hodín piť a nemohli si zavolať ani právnika.

Pre gréckych antifašistov je policajná brutalita každodennou realitou, avšak médiá jej vôbec nevenujú pozornosť napriek dôkazom, ktoré im aktivisti poskytujú. Jeden zo zadržaných pre britský denník Guardian povedal: “Novinári sa tu o takéto veci nezaujímajú. Musíte im povedať čo sa tu deje, v tejto krajine ktorá tak trpela nacizmom. Nikto sa o to nebude zaujímať, pokiaľ sa to neuverejní v zahraničí.”


poli na vybrali.sme.sk